Licence za obezbeđenje |
MAXALARM POSEDUJE LICENCE ZA VRŠENJE SLEDEĆIH POSLOVA OBEZBEĐENJA, IZDATE OD MUP-a: Procena rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja Planiranje sistema tehničke zaštite Montaža, puštanje u rad i održavanje sistema tehničke zaštite i obuke korisnika Fizičko-tehničke zaštite lica i imovine i održavanje reda na sportskim priredbama, javnim skupovima i drugim mestima okupljanja građana
šTA JE VAŽNO ZNATI PRE IZVOĐENJA SISTEMA TEHNIČKE ZAŠTITE? Korak 1 Akt o proceni rizika u zaštiti lica, imovine i poslovanja predstavlja obavezan dokumenat sa svrhom kategorizovanja štićenog objekta i utvrđivanja propisanih obaveznih ili minimalnih mera zaštite kao i za utvrđivanje obaveze ugradnje sistema tehničke zaštite.
Korak 2 Na osnovu akta o proceni rizika vrši se planiranje sistema tehničke zaštite,
Korak 3 Projektovanje sistema tehničke zaštite vrši se na osnovu izrađenog plana sistema tehničke zaštite. Projektovanje sistema obaveza za ja objekte koji su na osnovu akta o proceni rizika svrstani u kategorije: I kategorija-najviši stepen zaštite, II kategorija-visok stepen zaštite, III kategorija-viši stepen zaštite. Za objekte IV kategorije-srednji stepen zaštite i objekte V kategorije-minimalni stepen zaštite ne postoji obaveza izrade projekta sistema tehničke zaštite, Korak 4 Ugradnja sistema tehničke zaštite, obuka korisnika i održavanje sistema tehničke zaštite. Poslovi ugradnje se vrše na osnovu plana i projekta sistema tehničke zaštite.
Ostale informacije: od 01.01.2017. započinje primena zakona o privatnom obezbeđenju, koji reguliše zaštitu privatne imovine, imovine u vlasništvu fizičkih lica ili privrednih društava. Šta zakon propisuje i uređuje:
Sistemi tehničke zaštite VIDEO NADZOR, ALARMNI SISTEMI, KONTROLA PRISTUPA spadaju u poslove obezbeđenja i podležu ovom zakonu koji i definiše određene procedure koje prethode instalaciji sistema (procedure zavise od kategorije objekata)
Zakon uređuje i nalaže sledeće procedure:
Za svaki deo poslova iz oblasti Tehničke zaštite (procena rizika, planiranje, projektovanje sistema, nadzor nad izvođenjem, izvođenje radova, obuka korisnika i održavanje sistema) obavezna je Licenca MUP-a, u skladu sa zakonom o privatnom obezbeđenju.
Šta je važno znati kod izbora sistema tehničke zaštite:
Korisnici sistema tehničke zaštite, koji imaju ranije instalirane sisteme dužni su da sve svoje već instalirane sisteme usklade sa ovim zakonom i da obezbede održavanje u skladu sa zakonom. U koliko instalirani sistemi ne ispunjavaju predviđene tehničke uslove zakonom, isti moraju biti zamenjeni odgovarajućim.
Za više informacija možete preuzeti dokumenta OVDE:
Izvod dela iz kaznenih oderdbi zakona, a koje se tiču korisnika usluga: Član 80. Novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara, kazniće se za prekršaj pravno lice koje koristi usluge privatnog obezbeđenja: 1) ako koristi usluge privatnog obezbeđenja, a nema zaključen pisani ugovor sa pravnim ili fizičkim licem koje je angažovalo da mu pruža te usluge (član 20. stav 1); 2) ako za vršenje poslova privatnog obezbeđenja angažuje pravno lice ili preduzetnika ili fizičko lice koji nemaju licencu (član 20. stav 3).
Član 81. Novčanom kaznom od 50.000 do 500.000 dinara, kazniće se za prekršaj pravno lice koje koristi usluge privatnog obezbeđenja: 1) ako ne prihvati da se na vidljivom mestu istakne obaveštenje da je objekat ili prostor, koji se koriste za javnu upotrebu, zaštićen video obezbeđenjem i ako arhivirane snimke ne čuva najmanje 30 dana ili ih, na zahtev, ne stavi na uvid ovlašćenom policijskom službeniku (član 32. stav 1); 2) ako ne osigura održavanje i servisiranje tehničkih sredstava u skladu sa ovim zakonom i ugovorom (član 35. stav 2). Za radnje iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj preduzetnik koji koristi usluge privatnog obezbeđenja novčanom kaznom od 50.000 do 500.000 dinara. Za radnje iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj fizičko lice koje koristi usluge privatnog obezbeđenja novčanom kaznom od 5.000 do 50.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana. Za radnje iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj i odgovorno lice u pravnom licu i odgovorno lice kod preduzetnika koji koriste usluge privatnog obezbeđenja novčanom kaznom od 5.000 do 50.000 dinara, uz kumulativno izricanje zaštitne mere zabrane obavljanja poslova, odnosno vršenja delatnosti u trajanju od tri meseca do jedne godine. Član 83. Novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara, kazniće se za prekršaj pravno lice koje organizuje samozaštitnu delatnost, odnosno koje zaštitu svoje imovine, poslovanja, objekata, prostora i lica u njima vrši preko svoje unutrašnje (redarske) službe obezbeđenja za održavanje reda, a da nije dobilo odgovarajuću licencu, odnosno ako preko unutrašnje službe obezbeđenja pruža usluge obezbeđenja drugima (član 45. st. 1. i 3). Za radnje iz stava 1. ovog člana, kazniće se za prekršaj preduzetnik koji organizuje samozaštitnu delatnost, odnosno koji zaštitu svoje imovine, poslovanja, objekata, prostora i lica u njima vrši preko svoje unutrašnje (redarske) službe obezbeđenja za održavanje reda novčanom kaznom od 50.000 do 500.000 dinara.
|
Kamera Kruševac,
ulica Kneza Miloša